Festivalın Prezidenti
Mən çox şadam ki, artıq bir neçə il arzusunda olduğumuz an gəlib çatıb və biz, nəhayət ki, “Salam” Beynəlxalq Yeniyetmə Film Festivalının iştirakçılarını və qonaqlarını Bakıda salamlayırıq.
Əminəm ki, Festival müxtəlif ölkələrdən olan yeniyetmələrin ünsiyyət qurması və dostlaşması üçün şərait yaratmaqla yanaşı, kinematoqrafiya nümunələrinin seyri və praktik məşğələlərin vasitəsilə onların hərtərəfli biliklərinin artmasına, həmçinin, yeni istedadlarının aşkar edilməsinə səbəb olacaq. Festival ərzində 9 ölkədən 300-ə yaxın yeniyetmə birlikdə filmləri müzakirə edəcək, yeni ideyalarla bölüşəcək və, sadəcə olaraq, özlərinkindən fərqli olan həyat tərzləri ilə yaxından tanış olacaqlar ki, bu da öz növbəsində gənclərimizdə tolerantlıq, insanpərvərlik və xoşməramlıq hisslərinin tərbiyə olunmasına gətirib çıxarır.
Mən, Festivala dəstək olan AR Mədəniyyət Nazirliyinə, AR Kinematoqrafçılar ittifaqına, sponsorlarımız PASHA Holding MMC-yə, Debet Uniform MMC-yə və bizə yardım edən digər təşkilatlara və insanlara dərin təşəkkürümü bildirirəm. Eyni zamanda, “Salam”-ın işçi komandasının və könüllülərin Festivalın təşkil olunması prosesindəki əməklərini xüsusi vurğulamaq istəyirəm.
Hər birinizə “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm və ümid edirəm ki, hər bir Festival iştirakçısı özünü evindəki kimi hiss edəcək və bu 4 gün ərzində baş verənlərdən zövq alacaq.

Генеральный директор киностудии Narimanfilm
Я очень рад, что свершилось то, о чём мы мечтали уже несколько лет, и мы приветствуем участников и гостей на Международном Юношеском Кинофестивале Salam в Баку.
Я убежден, что Фестиваль не только создаст возможности для общения и дружбы среди подростков из разных стран, но также расширит их знания в области кино, а так же откроет их новые таланты. Во время фестиваля около 300 подростков из 10 стран будут обсуждать фильмы, делиться новыми идеями и просто знакомиться с различными людьми, что приведёт к чувству гуманизма и доброты в нашей молодежи.
Я хотел бы выразить свою глубокую благодарность Министерству культуры Азербайджанской Республики, Союзу кинематографистов АР, нашим спонсорам, ООО PASHA Holding, ООО Debet Uniform и другим организациям и людям, которые поддерживают нас. В то же время я хотел бы подчеркнуть работу сотрудников и волонтеров фестиваля Salam в процессе организации Фестиваля.
Хочу сказать всем «Добро пожаловать!» и надеюсь, что каждый участник фестиваля будет чувствовать себя как дома и наслаждаться тем, что происходит за эти 4 дня.